نقدی بر اعترافات

سلام

به نظرم اعتراف بعد از ارائه اسناد و مدارک جرم، دلیل متنبه شدن یا حتی شجاعت نیست. در واقع اگر این عده اعتراف هم نمی کردند محکوم بودند. در رابطه با این اعترافات و تقاضای بخشش به نظرم ممکنه یکی یا تمام سه اهدف زیر ممکن باشه.

1- کاهش میزان محکومیت
چون اتهام این افراد به راحتی با اسناد و مدارک موجود قابل اثبات هست، شاید این حرف ها برای کاهش میزان محکومیت بیان میشه و بعید می دونم قلبی باشه. آخه وقتی یه کسی با وجدان راحت بر علیه نظام و مردم بیگناه اقدام میکنه، قراره چه اتفاقی بیافته که متنبه بشه و عذاب وجدان بگیره؟ این آدمها افراد نا آگاه نبودند که حالا آگاه شده باشند و به نظر در جریان کامل اوضاع بودند ولی با این حال روی مواضع ناحقشون مصر بودند. مثلا صرف هزینه از بیت المال، پخش شایعه علیه امنیت ملی و رابطه با دشمنان قسم خورده ماهیتش عوض نشده که نظر این افراد تغییر کنه.

2- ایجاد راهی جدید برای توطئه و اقدام علیه نظام
ممکنه عده ای از این افراد بخوان اینجا به همه چی اعتراف کنند و حتی گاهی مطالب خلاف واقعیت بگند تا علاوه بر مخدوش کردن برخی مسائل، بعدا از این اظهارات سوء استفاده کنند و مثلا بگن، "مجبورم کردند این مسائل رو طرح کنم" و به عنوان شاهد به مطالب غیرواقعی که به اونها اعتراف کردند اشاره کنند و از الان معلومه که قراره نسبت به نحوه بازجویی و زندان چه دروغ هایی ببافند. در واقع یه راه جدید برای توطئه و اقدام علیه امنیت ملی که به نظرم این افراد احتمال زیاد داره که ترتیبی برای خروج از کشور بدند و در اونجا این مطالب رو مطرح کنند تا قابل پیگرد قضایی نباشند. علاوه بر اینکه به این وسیله می تونند کارت سبز آمریکا و غرب رو بگیرند. (هر چه پیش میره انگیزه این افراد برای قدرت طلبی و ثروت جویی بیشتر روشن میشه و انتخابات و فعالیتهای حزبی بهانه ای برای دستیابی به اونهاست حالا در هر جا و هر روشی که ممکن باشه) امثال این آدمها کم نیستند که الان یا برای سیا کار می کنند یا تو رسانه های ضد انقلاب هرزه گویی می کنند.

3- نفوذ در سیستم های امنیتی و اقتصادی نظام
سومی که از همه خطرناک تره باز کردن راه جدید برای نفوذ و بالا رفتن در سیستم های نظامه. قبلا هم از این راه ضربه های زیادی خوردیم. نفوذ امثال کشمیری ها و همین طور بمب گذاری در مسجد ابوذر این مسائل رو به ذهن میاره. به این صورت که با ادعای توبه و برائت از سازمان مجاهدین، خودشون رو متنبه جلوه می دادند و یه عده ساده لوح یا نفوذی، زمینه رو برای نفوذ و جذب اونها فراهم می کردند. با این توجیه که باید این افراد رو جذب کرد تا جذب جریانات منحرف نشوند و فرصت دوباره دادن به اونها رو بهانه قرار کردند. متاسفانه در اوایل انقلاب خیلی از اعضای سازمان مجاهدین و ضد انقلاب تا سطوح بالای امنیتی نفوذ کردند که با هزینه های بالا و شهادت یاران واقعی انقلاب چهره واقعی اونها روشن شد. (به نظرم هنوز تعدادی در سطوح بالا هستند که به اعمال منافقانه خودشون و جاسوسی ادامه میدن و خدا میدونه برای رو شدن چهره اونها قراره چقدر هزینه صرف بشه و کی زهره خودشونو میریزن)


البته باید در آخر امیدوار بود که عده ای هم باشند که نور حقیقت به قلبهاشون تابیده باشه و بعد از این در مسیر هدایت شدگان قرار بگیرند ان شاء الله...


گر چه کسانی مثل رمضان زاده و صفایی فراهانی، با حرفهای خود نشان دادند که هنوز در توهم به سر می برند و قادر به درک واقعیت نیستند. آقایان فکر می کنند خوشان نخبه هستند، بقیه هم لابد نمی فهمند و به وضوح به رای دهندگان به دکتر توهین کردند. باید از ایشان پرسید، رای دکتر در اغلب شهرهای بزرگ را چگونه توجیه می کنند و آیا عالیجنابان معیار نخبه بودن و نبودن بقیه هستند؟ حرف های سطحی و کوچه بازاری ایشان نشان می دهد که اشتباهی در بین نخبه ها غلتیده اند. به نظر ایشان خدمت به مردم و ارتقاء وضعیت رفاهی نشان دهنده عوام بینی و نخبه نبودن است و لابد چاپیدن افراد، باند بازی نفتی و قبول رشوه از مفاسد جزء معیارهای نخبگی است که اغلب مردم درک نمی کنند. باید به آقایان مدعی خط امام، توصیه های پی در پی امام در رابطه با توده ها و عواقب جدایی از توده ها را یادآوری کرد.

 

/ 4 نظر / 25 بازدید
رکسانا

سلام. من رکسانا هستم یک وبلاگ درست کردم البته هنوز افتتاح نشده از روز سه شنبه افتتتاح میشه بطور کامل موضوعش خاطره هست.اگه میتونین چند تا یا یکی از خاطره هاتونو به ایمیلم بفرستین. توی وبلاگم می خوام بذارم.اگه می تونین براش اسم هم بذارین یعنی اسم خاطرتون و اگه میتونین نتیجه گیریش هم بکنین کامل بفرستین به ایمیلم . اگه ازش عکس هم دارین اونم بفرستین . نام و نام خانوادگیتونو هم بگین با روز و ماه و سال تولد. مرسی چون میخوام روزی که افتتاح میشه وبلاگم خالی نباشه. یک چندتایی خاطره توش باشه تا کم کم بیشتر بشه . منتظرتون هستم.

سید محمد امین شریفی ساداتی

"جامعه مدنی ، ژرفای دموکراسی ..." تازه ترین نوشته ی سید محمد امین شریفی ساداتی" کارشناس مسائل سیاسی ، صاحب امتیاز و مدیر مسئول دو هفته نامه سیاسی اجتماعی - دانشجویی " نقطه صفر " ، عضو هیئت مدیره موسسه " پژوهشگران ایران اسلامی " * تحت نظر نهاد ریاست جمهوری " سازمان ملی جوانان " ، دبیر انجمن علمی - تخصصی علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم و پژوهشگر برتر 3 دوره کنفرانس های علمی سراسر کشور در : دریچه سیاست www.daricheh-siyasat.blogfa.com ............................ حضور مداوم و اظهار نظر مخالفین و موافقین وبلاگ به ایجاد فضای باز گفتمان سیاسی کمک مطلوب می نماید . ............................ سربلند باشید

وحید امیدوار

سلام و خسته نباشید در اصل موضوع طرح اتهامات و اعترافات متهمین در جای خود خوبست هر چند که امیدی به مجارات آنان ندارم و به احتمال خیلی زیاد با رافت اسلامی و ... با آنان رفتار خواهد شد و این دندان های فاسد و کج همچنان باقی

محمد

این اعترافها بسیار خوب است. ایشان با تمام نظرات قبلی خود مخالف نیستند. بلکه به زمان امام خود برگشته اند همان موقع که همه از فلسطین حمایت می‌کردیم و . . .